Správná masáž břicha: Směry a techniky pro zdraví a relaxaci

Správná masáž břicha: Směry a techniky pro zdraví a relaxaci

ledna 1, 2024 Sára Pokorná

Úvod do masáže břicha

Břicho, to není jenom estetická záležitost. Je to také centrálka našeho těla, kde se ukrývá spousta důležitých orgánů. Správná masáž břicha může podpořit trávení, ulevit od stresu a dokonce pomoci s emocionální rovnováhou. Možná si říkáte, je to vážně taková věda? A já na to odpovídám: Ano i ne! Masírovat břicho můžete jednoduše doma, ale je dobré znát pár zásad, aby byl efekt opravdu ten pravý.

Proč je důležitý správný směr

Když se pustíte do masáže, je dobré držet se určitého směru. Proč? Představte si, že naše střeva jsou jako splašená klouzačka. Abychom 'kuličku' (teda, v našem případě potravu), posunuli správným směrem, musíme masírovat po směru trávicího traktu. Je to jako když hladíte kočku - vždycky s chlupy, nikdy proti nim, aby vám neukousla prst.

Vycházíme ze zdravotních principů

Má to i svoje medicínské zdůvodnění. Masáž pomáhá aktivovat střevní peristaltiku, která je zodpovědná za posun potravy po trávicím traktu. Správným masážním směrem tak podporujeme přirozený rytmus našeho těla a zamezujeme například tvorbě plynů či zácpám. Když se na to podíváme z blízka, je to celkem logické, že?

Směr masáže ve vztahu k čínské medicíně

V tradiční čínské medicíně je masírování břicha vnímáno jako klíčový prvek pro zdraví. Směr masáže by měl následovat tok tzv. Qi energie a meridiánů, které jsou spojeny s různými orgány. Pokud se bavíme o směru, je to obvykle po směru hodinových ručiček. A nebojte se, není třeba být expertem, stačí jenom trocha zručnosti a klidná ruka.

Základní techniky masáže

Začneme úplným základem. Položte si jednu ruku na břicho a jemně kroužte směrem hodinových ručiček. Důraz klademe na 'jemně' – naše břicho není bojiště! Odlehčené tlaky a pomalé pohyby jsou jako balet – vypadá to lehce, ale efekt je silný. A když přidáte ještě hluboké dýchání, je to další bod pro vaši pohodu.

Pokročilé techniky a tipy

Pokud už máte pocit, že jste mistři jemných tlaků a kruhových pohybů, můžete zkoušet hlubší masáž. Zde je důležité znát své meze a poslouchat své tělo. Pokud cítíte nepohodlí, zpomalte nebo případně masáž přerušte. Klíčový je postupný tlak a pomalé uvolňování, které může pomoci uvolnit i hlubší napětí ve svalstvu. A kdyby to nešlo hned, nezoufejte. Zručnost přijde s praxí.

Je masáž břicha pro každého?

Masáž břicha je skvělá věc, ale ne pro úplně každého. Lidé s určitými zdravotními problémy by měli být opatrní. Pokud máte například akutní záněty, hernie nebo jste po operaci, je lepší se o masáži pobavit nejprve s lékařem. Trávení je skvělé, ale bezpečí především!

Relaxace: Poslední krok masáže břicha

A nakonec si o masáži povíme, že to není jen o zdraví, ale i o relaxaci. Když je masáž břicha prováděna správně, uvolní se nejenom svalstvo, ale i mysl. Vědomí, že jste udělali něco prospěšného pro vaše tělo, vás může naplnit klidem a pohodou. A pokud při masáži zavřete oči a aspoň na chvíli přestanete přemýšlet o tom, co musíte stihnout, je to opravdová oáza klidu v hektickém dni.